Dzieło Biblijne
Komentarz do Ewangelii I niedziela Wielkiego Postu r. C Drukuj E-mail

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” (Mt 4, 4b)

 


 

Jedną z najtrudniejszych cech, nad którą zdaje się pracujemy całe życie, jest wytrwałość. Wierność wcześniej podjętym zobowiązaniom jawi nam się jako ciężar nie do zniesienia, a jednak gdy zauważamy owoce z niej wypływające, to zdajemy sobie sprawę z jej ogromnej wartości. Dzisiejsza perykopa pokazuje nam jak niesamowicie ważna jest wierność Bożemu Słowu i wytrwałość w medytowaniu Go każdego dnia. To ona jest w stanie uchronić nas od wielu zasadzek złego ducha, a także nie doprowadzić do utraty nadziei w sytuacjach trudnych i pozornie bez wyjścia. Pan Jezus przybywając na pustyni, po 40 dniach postu, doświadcza kuszenia, które dotyka pełni życia człowieka.

Pierwsza pokusa jest pokusą pragnienia, niezaspokojonego głodu, życiowych potrzeb. Jakże często jej doświadczamy w naszym życiu! Przecież mi się należy, teraz muszę z tego skorzystać, co z tego, że to nieuczciwe, co z tego, że to kradzież, wszakże…. Brzmi znajomo?

Druga jest bardziej wyrafinowana, ponieważ jest obietnicą nieskończonych możliwości, władzy i bycia w centrum oraz błyszczenia. Któż z nas lubi być sługą? Któż z nas lubi posłuszeństwo przełożonym? Przecież my wiemy lepiej! Cóż z tego, że wchodząc w tę pokusę, zatracam najważniejszą z relacji z Bogiem, cóż z tego, że zdobywam ją niegodnymi sposobami? Cóż z tego, że błyszcząc, zaszkodziłem dobremu imieniu tak wielu…

Trzecia to już majstersztyk w wykonaniu szatana. Najpierw podważa godność Jezusa i Jego dziedzictwo, zasiewa wątpliwość i podważa zaufanie do Boga, a potem prowadzi Go do wystawienia Pana Boga na próbę. A Ty nie słyszysz czasami, że do niczego się nie nadajesz, że jeśli Bóg kochałby Ciebie, to przecież nie doświadczałbyś tak wielkiego cierpienia i takich trudów? Może rodzi się w Twoim sercu zwątpienie, czy możliwe jest, by nadal Cię kochał, skoro wiodłeś tak grzeszny tryb życia? A może zdarza się Tobie wystawiać Pana Boga na próbę, mówiąc choćby, jeśli rzeczywiście istniejesz i liczę się dla Ciebie, to….

Każdą z nich Jezus ripostuje natychmiast Słowem Bożym! Nie zastanawia się, nie wchodzi w nie, ale bez zwłoki odpowiada Słowem!

Czego nas dziś uczy? Po pierwsze nie wchodzenia w pokusy. Po drugie trzymania się Słowa tak mocno, by w sytuacjach ekstremalnych Ono natychmiast się nam przypominało. Po trzecie zaprasza do tego, by mieć swoje ulubione fragmenty, które dają nam pociechę, wzmacniają nadzieję i sprawiają, że potrafimy godnie wytrwać nawet najcięższe pokusy!

Panie Jezu, dziękuję Ci za Twój przykład, który dzisiaj mi dajesz. Proszę Cię uzbrój moje serce w wierność i wytrwałość. Daj mi takie rozmiłowanie w Twoim Słowie, by stawało się Ono moją tarczą przeciwko każdemu atakowi złego ducha i nie dozwól, bym kiedykolwiek uległa pokusie, ale wybaw mnie ode złego. AMEN

Małgorzata Heigelmann

 

< Poprzedni   Następny >

Nowości
Polecamy
 
fbdzobrazeczek.jpg
 
 
 
-------------------------
 
   
 
  
 
 
 
Gościmy
Aktualnie jest 34 gości online

Dzieło Biblijne

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team

© Copyright Słowo Biblijne 2006. All rights Reserved. Made in quaint.pl